Berlin wall

Domov

Je pocit domova nezdravá připoutanost k místu, nebo základní lidské právo? Já nevím.

Evidentně s tím má problém víc lidí, už protože na existenci státu Izrael existuje mnoho názorů. Pro Židy (teď generalizuji, určitě by se se mnou mohl někdo hádat, že ne všichni Židé si myslí to samé) je Palestina zemí, kterou jim dal Bůh, je spojena s jejich historií, je jejich domovem. Pro Palestince je to místo, kde po generace žijí, je i jejich domovem.

Po druhé světové válce byla Palestina britským mandátním územím. Británie se mandátu vzdala, ale ne protože by toužila po vzniku státu Izrael. Z vojenského křídla revizionistické strany Irgun se oddělila takzvaná Steinova skupina, extremisté, kteří teroristickými akcemi Brity vystrašili natolik, že odešli a nechali Židy a Araby, ať si v oblasti dělají, co chtějí.

To dalo průchod nenávisti. Generální tajemník Arabské ligy prohlásil: "Bude to vyhlazovací válka a obrovský masakr," Menachem Begin, velitel Orgánu, zase řekl po provedeném útoku na osadu Dejr Jasín: "Přijměte mé blahopřání ke skvěle provedenému útoku… Stejně jako v Dejr Jasínu, tak všude napadneme a rozdrtíme nepřítele. Bože, Bože, ty sis nás vyvolil pro dobývání."

Kde se tohle v lidech bere? Taková ješitnost a agresivita. Kdyby právo na domov bylo základním lidským právem, nesmělo by být upřeno nikomu a lidé by byli schopni respektovat tohle právo u druhých. Sdíleli by spolu jednu zemi v klidu, protože by jim stačil pocit vlastního štěstí, že jsou doma. Je to ale nezdravá připoutanost. Nejen v případě Židů a Palestinců, lidé si kus půdy zvaný domov nárokují výhradně pro sebe, svou kulturu a náboženství a cokoliv dalšího, co považují za znak své identity. Nehodlají ustoupit ani o kousek, mají strach, že jim jejich domov někdo vezme. Pocit štěstí vám nikdo vzít nemůže, ztratit můžete jen vnější příčinu toho, co za štěstí považujete.

V podstatě je možné, aby se dnes na Slovensku narodil Maďar a přitom nebyl díky síti škol celý život nucen říct jedinou větu ve slovenštině. Maďaři se izolují, nejspíš ze strachu, že ztratí identitu. Je to hloupé. Národnost nebo osobnost jim přece nikdo vzít nemůže. Jsou upnutí na vnější projevy své národnosti. Samozřejmě že menšiny mají svá práva, samozřejmě že na druhou stranu musí respektovat kulturu a pravidla státu, ve kterém žijí. Jenže bez vzájemné tolerance a s takovou mírou ješitné sebestřednosti a nacionalismu tohle nikdy fungovat nebude.

Přála bych si, aby kolem sebe lidi přestali kopat ze strachu, že se ztratí ve světě.

Přečtěte si Dějiny židovského národa od Paula Johnsona!

•Marionette
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Domov Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•emrovka Jako myslíš dělat to pro jarošku? nástěnka a tak? tady by to asi moc lidí nečetlo...
<< < 
>>