Fenomén hokejových kartiček zdaleka nevymizel


Každý nový hokejový ročník neznamená jen zavedený koloběh zápasů, obohacený o vzrušující momenty, nádherné sportovní výkony, případné rekordní zápisy a poutavé příběhy z hokejového zákulisí, na což se všudypřítomní fanoušci ledového sportu vždycky nedočkavě těší. Každá další sezóna přináší rovněž zbrusu novou sadu hokejových karet, která nanejvýš zajímá jejich příležitostné i fanatické sběratele. Mýlí se ten, kdo se domnívá, že s kulturou balíčků a výměn karet mezi kamarády je amen. Nekonečná honba náruživce za lesklou čtverhrannou kořistí stále ještě někdy nezná mezí. Právě do světa hokejových kartiček budu nahlížet v následujících řádcích.

Nejprve musím podotknout, že k mání nejsou pouze karty hokejistů a už vůbec ne pouze od zahraničních firem. Ještě před pár lety jste mohli sehnat kartičky amerických baseballistů stejně dobře jako fotbalistů z české fotbalové ligy, dokonce dnes máte možnost bez potíží "vykoupit krám", a tím si založit slušnou sbírku fotbalistů z Premier league. Jenže rozsáhlé série hokejistů NHL staví na tradici a získaly si popularitu u nejširší základny sběratelů. České ojedinělé pokusy o imitaci a následnou distribuci kartiček mapujících týmy a hráče naší hokejové extraligy se příliš neujaly. NHL karty jsou něco jiného, právě ony se totiž stávají prostředkem k dosažení exotického snu. Hokej znamená pro obyčejné Čechy mnohdy nejbližší a nejprožívanější sport, a to už dlouhé desítky let. A přece se nám nejprestižnější hokejová liga National Hockey League jeví jako něco vzdáleně fantastického. Skrz dokonalý svět hokejových kartiček do ní pronikneme alespoň psychicky, když fyzicky to není možné.

Hokejová karta má jisté charakteristické rysy, jenž dodržuje každý výrobce. Především se jedná o standardní rozměry 6,3 cm x 8,9 cm. Na přední straně se nachází momentka hráče (nejčastěji samozřejmě přímo z utkání, případně z rozbruslení nebo ze střídačky), která může být výtvarně upravená, nebo u limitovaných edicí pozlacená. Pro hráčovy statistiky a krátký komentář k významným událostem jeho kariéry je místo na zadní straně hladké kartičky, stejně jako pro pořadové číslo, podle něhož sběratel nejlépe pozná, které kousky mu chybí do zkompletování celé série. Barevné zpracování a typický design, někdy až s abstraktním nádechem, se liší od výrobce k výrobci. Za nejrozšířenější značku kartiček se u nás dá považovat Upper Deck, která se na trhu objevila už v roce 1992 a nyní zůstala téměř jediným distributorem balíčků do volného prodeje. Tvář kartiček se ale každou sezónou výrazně mění a nezůstává ani tentýž přídomek. Letošní sada má název UD Victory, dřívější pak například UD MVP či UD Choice. Kdybychom se ale vrátili o deset let zpět, český trh byl tehdy doslova přeplněn kartičkami a existovalo třeba šest různých druhů zaznamenávající jeden ročník, a to se daly sehnat i sedm let staré série. Na každém rohu prodávali klasické Score 93 a Score 97, těch mezi nadšenci kolovalo nejvíce. Podobně "na nervy lezly" i kartičky Topps 96, 95-96 Ultra Fleer nebo Pinnacle z roku 1998, naopak zanikly "čeští průkopníci" ze začátku devadesátých let Pro Set a O-Pee-Chee.

Historie hokejových kartiček sahá nejdál přirozeně v USA a Kanadě, kořeny má záliba ve sbírání na papíru tištěných slavných hokejistů v šedesátých letech. Jak se vyvíjela počítačová technika, přibývalo na kartičkách čím dál více vylepšení a estetických okras. Já mohu posuzovat pouze markantní proměnu vzhledu, která proběhla od roku 1990 do roku 2000. Každou novou sérií stoupající cena balíčků se odvíjela od stále nápaditějších způsobů zpracování, samozřejmě také záleželo na počtu kartiček uvnitř sáčku. Nejdražšími vůbec se nejspíš staly "Metalky" 96-97, které obsahovaly osm téměř uměleckých karet a za něž musel příznivce holdující sběratelské kratochvíle sáhnout do kapsy až pro 140 Kč. Obligátně ale cena zhruba deseti kusů v jednom balíčku nepřesáhla sto korun, čím staršími sety byly, tím levněji se pořizovaly. Největší boom u nás zaznamenala tato miniaturní větev zábavního průmyslu pravděpodobně v letech 1995 - 2000. Na stáncích, v supermarketech a knihkupectvích se to jen hemžilo plejádami rozličných druhů a ročníků hokejových kartiček. Navíc fungovaly specializované prodejny, kde bylo kromě suvenýrů možno zakoupit nejen balíčky, v nichž se někteří hráči ustavičně opakovali, ale i jednotlivé karty, často ty sériově nejcennější. Jejich cena se potom mohla vyšplhat až ke 100 kč, a to jsme žili ještě v lacinější době.

Mohlo by se zdát, že kartičková mánie je na ústupu, popř. že poddruh hokejových sběratelů, vyznačující se tradiční vášnivostí, je na vymření. Není tomu tak. Páteř obchodu či směňování karet se akorát přesunula z trafik a ulic na internet, stejně jak se to stalo u bezpočtu jiného zboží. Balíčky se nyní objednávají přímo přes "všemocnou síť" za nižší cenu, s poštovným pak zaplatíme podobnou sumu, jako bychom nakupovali v trafice, odkud v současnosti kartičky prakticky vymizely. Na internetu si také v klidu můžete prohlédnout celou nabízenou kolekci a vyměnit po vzájemné dohodě jen pár nejzajímavějších kousků. Konají se hojně navštěvované aukce a virtuálních cest k získání požadovaného hokejisty vede ještě mnoho. Pokud se vám tedy před pár lety nepodařilo uskutečnit dětský sen a dokončit svou oblíbenou sadu, nebo jste prostě sentimentální, nezoufejte, svět s NHL vytištěnou na speciálním papíře stále žije.

•Kvápa
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Fenomén hokejových kartièek zdaleka... Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>