Skácelovy verše byly pošlapány


Projít náměstím Svobody je opět možné bezproblémově, bez kličkování a obcházení. 19.10., několik dní před komunálními volbami, udělala obrovská oslava symbolickou tečku za jeho rekonstrukcí. Ačkoli se našlo pouze pár optimistů, kteří s vidinou nádherné kašny a dlažby ochotně obcházeli staveniště, v prvních dnech po ukončení oprav se náměstí zaplnilo zvědavými lidmi. Procházejí nyní Brňáci spokojeně, nebo litují vyhozených peněz?

Současná podoba náměstí se rozhodně dá považovat za ukončenou a reprezentativní. Všechny domy a paláce, které náměstí obklopují, jsou již opraveny, obchodní dům Omega sice vyvolává protesty, ale funguje. Samotná plocha náměstí byla pokryta novou dlažbou několika barev. Zajímavý detail je bronzové vyznačení půdorysu kostela svatého Mikuláše, který na náměstí stával. Slibované lavičky a odpadkové koše se objevily, i když by jich mohlo být i dvakrát více.

První vadou náměstí je nedostatek zeleně. Dvanáct stromů mezi ulicemi Českou a Běhounskou je pouhým symbolem vegetace. Moderní a příjemné náměstí by si jistě zasloužilo stromů mnohem více, stejně tak mohlo být zaplněno květinami a místy pokryto trávníkem. Brňané by nepochybně seděli mnohem raději mezi rostlinami než na obrovské šedé kamenné ploše.

Morový sloup ze 17. století, který je dominantou té části trojúhelníkového náměstí, do které ústí ulice Česká, byl také opraven a sousoší na jeho vrcholu prošlo rekonstrukcí. Jeho protiváhou se stala nová kašna v části, do níž ústí Běhounská ulice. Kašna byla postavena podle návrhu architektů Pilaře a Kuby a je nejvýraznější novinkou. Má kruhový půdorys a skládá se z obrovského "bazénku", ve kterém jsou vodní trysky, a kruhové mříže, která bazének obklopuje. Způsob, jakým voda tryská, je velice proměnlivý a vytváří dlouhotrvající děj, který procházející nadšeně pozorují. Tito zaujatí diváci směle vstupují na kruhovou mříž, čímž se kašna stává místem setkávání a jakýmsi hravým prvkem.

Pokud se podíváme na kruhovou mříž, najdeme na ní reliéf - verše tematicky spjaté s vodou. Právě ty se staly předmětem mnoha sporů a spekulací. Je jistě úžasné, že byly na kašnu umístěny verše Jana Skácela, jednoho z největších brněnských básníků. Bohužel se však autoři projektu ani úředníci na magistrátu nijak nezabývali získáváním autorských práv na tyto verše. Aniž by se zeptali paní Skácelové, manželky Jana Skácela, která tato práva vlastní, nechali verše do bronzové desky vyrýt. Také primátor Richard Svoboda později přiznal, že úředníci, kteří o verších rozhodovali, udělali chybu. Jelikož takový přístup není ojedinělý a tzv. duševní vlastnictví se neustále opomíjí, rozhodla se paní Skácelová pro razantní krok a požadovala penále tři miliony korun. Nakonec - pouze z její dobré vůle - byla pokuta ustanovena na 450 000 Kč.

Obrovská hudební, lazerová a ohňostrojová show seznámila Brňany s novou podobou nejfrekventovanějšího náměstí, za kterou zaplatili 180 milionů korun.

•Tára
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Skácelovy verše byly pošlapány Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>