Come sail your ships…

Na úvod - Nick Cave je Australan, chlápek, který už něco přes dvacet let vede kapelu The Bad Seeds, taky píše knížky a někdy na začátku října jste ve Špalíčku mohli vidět film The Proposition, australský western podle jeho scénáře. Začínal v post-punkové kapele The Birthday Party. Hromada hluku, řvaní a tak. A první alba The Bad Seeds zněly podobně, ale jak stárl (*1957), postupně se zklidňoval a na albech The Boatman's Call (1997) a No More Stall We Part (2001) jsou ze všeho nejvíc slyšet varhany a klavír. Poslední (dvoj)album mu vyšlo v roce 2004, jmenuje se Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus a nezní vůbec špatně, jenom je o dost míň depresivní než předchozí tvorba. Pro Bad Seeds je charakteristické balancování na hraně kýče a umění, díky kterému Nicka Cavea mnoho lidí tak úplně nemusí, ale podle mě nikdy na tu špatnou stranu nepřepadl. Taky se o něm říká, že je pozér, a díky tomu ho nemusí ještě víc lidí. Pokud nevíte o kom je řeč - možná budete znát jeho duet s Kylie Minogue Where The Wild Roses Grow z jeho alba Murder Ballads. Takže si vyberte kam patříte… a kdyžtak pokračujte na Hudbu Praha. A teď už koncert:

Nick Cave, 30. 9., v Praze. Nick Cave Solo, takže tentokrát bez Bad Seeds. V Kongresovém centru. Abyste věděli, co si máte představit: hromada betonu, skla, jezdících schodů a plyšových sedaček, olivrejovaní číšníci a šatna zadarmo. Prostě nóbl, chlouba komunistického režimu, působí to na mě jako zhmotnění českého snobství (jo, je to horší než Nová scéna Městského divadla naproti škole). Jenže tenhle dojem ve mně možná vznikl až po koncertě, za chvíli se dozvíte proč. Když jsem tam vešel, bylo to působivé, to zas jo. On ten barák v podstatě ošklivý není. Asi právě kvůli tomuhle nóbl jménu (řekněte si to párkrát nahlas: kongresové centrum, kongresové centrum,…) se mezi návštěvníky vyskytovalo značné množství ooblekovaných lidí. Před začátkem se to nezdálo jako problém, ke Caveovi oblek tak nějak patří a conversek tam bylo taky dost. Zatím všechno vypadalo dobře. A chvíli po osmé začali pouštět do sálu…

Měli jsme místa na balkóně (protože byla skoro nejlevnější), takže jsme nejdřív po jezdících schodech vystoupali do nebeských výšin, a pak se usadili v šílené výšce nad pódiem. Místa nic moc, ale co už. Za jevištěm šíleně rudý závěs, pod námi maličké postavičky a čekání před námi. Když vylezl Cave, byl to tak trochu šok, protože má knírek a začíná mu řídnout kštice. Nebyl tak úplně sám, měl s sebou basáka, bubeníka a houslistu, on se po většinu času věnoval klavíru, občas vzal do rukou kytaru.

Koncert začal West Country Girl ve "zrychlené verzi" - vlastně skoro všechny starší písničky měly nové aranže, byly zahrané rychleji, pomaleji, houpavěji a co já vím jak jinak, prostě jinak. Cave hrál tak půl na půl věci z posledního dvojalba Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus (za pozornost stojí hlavně Cannibals's Hymn) a starší "klasiky". Hlavně druhý přídavek stál za to - Nobody's Baby Now a People Ain't No Good (to je ta ze soundtracku ke Shrekovi 2), které obě zněly jako z desky - to byla dostatečná náplast na punkového Henry Lee, který nešel skoro poznat ani podle textu. Co se týče zvuku - Cave si pořád povídal s publikem, ale nebylo rozumět ani jemu, ani divákům, prostě zvuk byl tam nahoře na balkóně docela nanic. Ale ani to nezkazilo zážitek z hudby. Koncert byl prostě super, i když někdo zřejmě udělal všechno pro to, aby si to chudý fanoušek Bad Seeds nemohl užít.

Někdy kolem třetí nebo čtvrté písničky (každopádně to byla The Ship Song) zamával Cave na spokojeně sedící publikum, aby šlo blíž k pódiu, takže všichni ze zadních řad v přízemí se nahrnuli pod pódium, a tím donutili stoupnout si i ty, kteří seděli vepředu, protože by jinak nic neviděli. Tím se atmosféra koncertu docela změnila. My jsme to hemžení z balkónu jenom bezmocně pozorovali a seděli na našich klimatizovaných sedačkách. Ale ti lidi… Mám pocit, že to hodně z nich pojalo jako takovou nóbl akci a jejich vztah k Bad Seeds byl zhruba na úrovni: "Jo Cave, to je ten, jak pomáhal Kylie Minogue s jednou písničkou…" Vykoupili přední řady v přízemí a celý koncert tam stáli, koukali před sebe a těšili se, až si po koncertě půjdou sednout do nějaké restaurace. Soudím tak podle toho, že tam skoro nikdo netleskal, když skončila písnička, nikdo si nezpíval refrény…

Vůbec s tím zpíváním to bylo docela vtipné, protože v druhé písničce Cave zpíval, zpíval, pak mávnul na publikum, zmlkl, očekával sborově "Red Right Hand" a dočkal se… ticha. I když je možné, že někdo zpíval a nedoneslo se to k nám díky té akustice. A to nebylo všechno, taky nás před jednou písničkou docela zdlouhavě instruoval, jak máme zpívat "Ou mama", protože po předešlé zkušenosti asi tušil, že v Praze to nebude mít s publikem snadné. Prvních pár refrénů to docela šlo, ale když se ze zdola ozval jeden jediný osamělý falešný hlásek, prohlásil, že tohle je netrapnější chvíle v jeho životě. Publikum bylo ledově chladné, dokonce i když Cave poprvé odešel, tleskala tak třetina sálu. Když zmizel podruhé, docela dost lidí odešlo, i když pak ještě jednou přidával. No stalo by se tohle na Musilce?

Hudba Praha na Musilce

Nestalo… 12. 10. přijela do Brna v rámci svého narozeninového turné Hudba Praha. Jmenuje se to 25 pecek, takže 25. narozeniny.

Už před vchodem jsem začal tušit, že naše tříčlenná skupinka bude nejmladší v celém sále. Zachraňovala to sice odhadem desetiletá holčička, kterou tatínek dotáhl do první řady, ale celou dobu se tvářila buď vyděšeně, nebo nespokojeně, takže se to nepočítá. Jinak samý máničky. Není se čemu divit, když začínali v roce 1981. Hudba Praha se dřív jmenovala Jasná páka, jenže hráli jenom rok nebo dva a pak je komunisti zakázali, takže když obnovili činnost, sice se už jmenovali jinak, jenže taky byli přes noc docela slavní. I když o to vlastně ani tak moc nestáli, nebyli nijak výrazně politická kapela (písnička Pal vocuď vznikla až později).

Kapela se občas označuje za novou vlnu, stejně jako třeba Pražský výběr. Je jich docela dost - tři kytary, saxofon, basa, bicí a dívčí sbor. Momentálně ho tvoří dvě zpěvačky, bývaly i tři.

Mimochodem, v Jasné páce hrával taky David Koller, kterého budete znát z Lucie. Se změnou názvu kapelu opustil frontman Dáda Albrecht a vůdčí úlohy se ujal Michal Ambrož. Místo Dády (nejen na tomhle) koncertě zaskakoval…. Petr Váša! ABSOLVENT ÚSTAVU! A byl super. Všechno bylo super.

Ze začátku sál vypadal docela prázdně a nenadšeně, před pódiem bylo docela dost prostoru, lidi stáli a občas někdo kýval hlavou. Koncert se pořádně rozjel u písničky Maelström, kdy začal skákat taky konečně někdo jiný než já a všichni řvali refrén a prostě to vůbec nevypadalo jak v Kongresovém centru. Bohužel si nepamatuju setlist, nevím, kolikátá ta písnička byla, a tak je to docela bezcenná informace.

Písničky hráli prostě takové, jaké se musí objevit na narozeninovém koncertě. A nebo taky na rozlučkovém, protože to hodně připomínalo druhé CD z alba Na shledanou. Dočkali jsme se všeho důležitého - Špinavý záda (neříkejte, že to neznáte - "Špinavá, špinavá, špinavá, špinavá krásná holka, ta mě na kolena dostala, teď po mně jen tak kouká…"), Pal vocuď, Marihuana, Ryba Badys, Mámo, neper/Paralet, Máma táta (na začátku se skandovalo "jak jste si nás vychovali, takový nás máte" - a refrén "moje máma, moje máma - tráva, různej alkohol a můj táta, a můj táta - hodně vostrej rock'n'roll" - napsaný to vypadá hodně blbě, ale jako písnička to je dobrý), ale i pár nových věcí, které se objeví na připravovaném albu.

Koncert trval dvě hodiny a jediného zklamání jsme se dočkali ve chvíli, kdy nám došlo, že v těch "25 peckách" byly započítané i oba přídavky a že už je konec. Jo a taky to, že Váša nehodil do publika tu mikinu, kterou točil nad hlavou, ale to se po zkušenosti z letního fesťáku dalo čekat.

Takže závěr? Super koncert, i když pro některé z vás bude asi tak trošku "oldskůl". Myslím, že to je docela škoda. Moji rodiče tam byli taky. A stejně se mně to líbí.

•Oookoook
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Come sail your ships… Hudba Praha... Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>