Nemocný les českého sebevědomí


Ráno, krátce po východu slunce při pohledu z okna autobusu, jsem ji spatřil. Plápolala v čerstvém větru na vysokém stožáru. Česká vlajka. Symbol hrdosti a odhodlanosti našeho národa. Proč je ji dnes tak málo často vidět, když v jiných zemích visí národní vlajky takřka na každé budově? Zřejmě proto, že v současnosti u nás není přehršel toho, na co bychom měli být hrdi.

Žijeme sice v době míru, nevedeme si ekonomicky nejhůř, ale v kom zbyla trocha soudnosti, ten se asi za náš národ spíš stydí. Kam se poděla dřívější pracovitost a zdravá vynalézavost? Kde je pohostinnost a otevřenost? Co trocha zdravého sebevědomí? Morálka? Hrdost? Už vůbec nemluvím o poctivosti a cti… Tyto vlastnosti nám dnes chybí víc než kdy předtím. Zmizely během totalitních období nacismu a komunismu. Byly vymýceny, spáleny a na jejich místě vyrostly vlastnosti zcela odlišné. Zbabělost. Sobectví a vychytralost. Chamtivost. Pohrdání pravdou.

A rostou dál.

Nemůžu a ani nechci říci, že tento jev postihl celou naši společnost. Výjimky stále existují, avšak většina národa se na ně nezřídka dívá s prominutím jako na kretény.

Podívejme se nyní letmo na pár situací v praxi. Posuďme třeba nejvyšší ústavní místa, odraz společnosti. Projevem počínaje, jednáním v praxi konče. Dosti často ubohé. Pokračujme kupříkladu průmyslovou výrobou. Lepší vysvětlení než moje věta zde vám poskytne leckterý párek či konzerva české výroby. A skončit můžeme u silnice. Že není vidět trávu pod vrstvou plastu, papírů a jiného smetí? Nedivte se, silnice přece patří všem! A tak ji všichni náležitě užívají. Opravdu to celé zapadá do vzorců nemocného lesa naší novodobé národní povahy.

Dokud si všichni neuvědomí, že kvalita, a to zejména životní, něco stojí a že za málo (nejen peněz) se nedočkáme hodně muziky, budeme dále žít ve studu za své státní představitele, v záplavách odpadu na veřejných prostranstvích a budou nám předkládány výrobky podřadné jakosti.

Obávám se, že naše národní mysl potřebuje velmi rychle radikální změnu. Jen je otázkou, kdo a jak by mohl dokázat vykácet les tentokrát.

•Thomm
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Nemocný les českého sebevědomí Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>