Esence volného pádu se nedá popsat slovy


I když se to po letošní zimě zdálo jako možnost velmi nepravděpodobná, přišlo jaro. Příroda začíná žít a s ní i spousta velmi zajímavých tvorů. Třeba všudypřítomní, otravní, ale i užiteční tvorové obývající s námi tuto planetu - mravenci. I když to, že žijeme na stejné planetě, pomalu přestává být pravda.

Volný pád a následný let s padákem jsem ještě před několika měsíci vnímala jako něco, co rozhodně, samozřejmě vyzkouším, ovšem až někdy, když budu mít peníze. Nikdy jsem ve spojení se skokem nepociťovala žádný zvláštní strach, na druhou stranu jsem o něm nikdy nepřemýšlela v reálných obrysech. To se výrazně změnilo ve chvíli, kdy jsem najednou držela v ruce dárkovou poukázku. Nicméně jelikož čas plyne stále stejnou rychlostí a události se řadí za sebou, přicházejí a odcházejí bez ohledu na to, jakou jim přikládáme důležitost, jednoho sobotního rána jsem odjela z Brna do Kunovic u Uherského Hradiště a bez nějakých větších cavyků jsem se chystala skočit s padákem.

V Kunovicích u letiště existuje místo, které je dokonale připraveno na padákovou turistiku - v maringotce je možné si koupit kávu, čokoládu, oběd nebo suvenýr. Obzvláště zajímavé je promluvit si ještě před seskokem s ostatními klienty. Čtyři pánové z Čech vnímali seskok jako maximální hazard, kdy se pravděpodobnost přežití pohybuje kolem padesáti procent. Strach zakrytý morbidními vtípky pánové, přes zákaz pití alkoholu, potlačovali čajem s rumem a několika pivy. S posměchem odmítli můj argument, že pokud instruktor skáče třináctkrát za den, je to pro něj a tudíž i pro nás stejně bezpečné a normální jako nastoupit do šaliny.

Těsně před seskokem jsem byla oblečena do těsné kombinézy (s každým kilometrem výšky klesá teplota), přes své dioptrické brýle jsem natáhla jedny těsnící plastové a můj instruktor na mne navlékl pevný postroj. Potom jsem se naučila několik základních pouček a polohu, při které se letí volným pádem ("banán"), a hurá do letadla. Ačkoli ještě před třemi lety jsem nebyla kvůli strachu schopná ani sjet tobogán, byla jsem zatím pouze zvědavá a natěšená, beze strachu. Letadélko, které všechny parašutisty vyneslo do výšky čtyř kilometrů, bylo také prvním letadlem, kterým jsem kdy letěla. Ačkoli i o prvním letu jsem měla mnoho strachuplných představ a konceptů, úzkost se nedostavila. Pokud se bojíte létat, věřte mi, že když víte, že za dvacet minut z toho letadla vyskočíte a poletíte volným pádem, nástup do letadla vám připadá nejbezpečnější na světě.

Ve chvíli, kdy letadlo vystoupalo do určené výšky, si mne instruktor připevnil před sebe a pomalu jsme se posouvali směrem k otevřeným dveřím letadla. Těch několik sekund, kdy jsme se přibližovali ke dveřím, byl čas, kdy se ve mně strach probudil, protože mi došlo, že teď skutečně vyskočíme z letadla. A pak se to stalo. Volný pád nelze popsat, lze ho pouze prožít. Snad jen - vítr, 200 kmh-1, dýchat, neuvěřitelné. Po padesáti sekundách to s vámi škubne a z polohy břichem dolů se přesunete do polohy zadkem dolů. To znamená, že instruktor otevřel padák. Let s padákem je nádherný. Trvá asi deset minut, během kterých už si uvědomujete, v jaké jste situaci, a různě s ní pracujete - visíte v otevřeném prostoru, ovládáte padák, děláte různé otáčky, smyčky a piruety a užíváte si. Přistání je zcela bezpečné, přesné a pohodlné.

Říká se, že skočit s padákem lze bez nebezpečí pouze dvakrát - při třetím seskoku se totiž lidé stávají závislými a potom utratí všechny své peníze pouze za seskoky.

•Tára
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Esence volného pádu se nedá popsat slovy Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>