Pokoj silnicím

Je tomu více než dva měsíce, co u nás vstoupila v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jejím účelem je zavedení bodového systému a zpřísnění postihů za přestupky. Do jaké míry se dílo zákonodárcům a ministerským úředníkům povedlo?

V první řadě bych chtěl podotknout, že jsem zastáncem bodového systému a tvrdého postupu vůči pirátům silnic. Potkat je lze často. A pirátem rozhodně nemyslím dědu, který vybočí dvěma koly pár centimetrů přes plnou čáru, nebo dámu, jež se netrefí do namalovaných linek parkoviště. Pirátem je bezohledný řidič, který kupříkladu úmyslně předjíždí v obci sedmdesátkou přes plnou čáru, nejlépe ještě poblíž školy. Takových lidí bohužel přibývá. Ale proč to? Zvyšují se nároky na objem, rychlost a komfort dopravy. Za volant se proto žene stále větší množství řidičů, cest však zas tolik nepřibývá, a tak houstnoucí provoz v kombinaci s lehce sobeckou a labilní českou povahou zapůsobí na nervstvo a pirát je zrozen. A tak není divu, že podle statistik patříme k nejhorším řidičům v Evropě.

Pokus o řešení

Po dlouhém procesu byl v loňském roce definitivně schválen zákon 411/2005 Sb., který novelizuje svého o pět let staršího bratra. Přináší zhruba dvanáct zásadních změn v dosavadních pravidlech - mezi nejdůležitějšími povinnost celoročního svícení, tvrdší postihy pro řízení pod vlivem návykových látek, povinné dětské autosedačky a cyklistické přilby a jednoznačný zákaz telefonování za jízdy bez použití handsfree. Dále upravil systém zkoušek v autoškolách a hlavně zavedl již zmíněný systém (u nás dvanácti) bodů. Ten je principielně správný a ověřený i v cizích zemích.

Vady na kráse

Jenomže tady máme problém - zákon ne tak úplně plní svůj účel. Ve své současné podobě totiž důrazně nerozlišuje nebezpečné a úmyslné jednání od nepozornosti. Tento systém je mírně demotivující. Dále může novela paradoxně vést ke komplikacím v provozu na silnicích - příliš opatrný řidič, který má jet padesát, pojede čtyřicet, aby náhodou nechytl bod. Plynulost je samozřejmě v háji. Pak přijde pirát, začne opatrného předjíždět - plná neplná čára - a je i po bezpečnosti…

Nově má policie i oprávnění zadržet řidičský průkaz. Ale to například i v případě, že řidič parkuje na místě vyhrazeném pro invalidy. Zde se sice nijak nedá rozlišit, zda se přestupku dopustil úmyslně, či ne, ale současný trest - odevzdání řidičského průkazu na šest až dvanáct měsíců - je jednoznačně tvrdý. Pro srovnání - tento trest je přísnější než při nedání přednosti či telefonování za jízdy a je postaven na roveň nebezpečnému předjíždění či překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec.

Dalším příkladem nesmyslností obsažených v zákoně je dnes již často diskutované potrestání cyklisty, který spadne z kola a způsobí si zranění - dostane pokutu 50 000 Kč, a to bez možnosti výjimky. Myslím, že otřes mozku či zlomená noha je záležitost natolik nepříjemná, že je řidič nejenom potrestán, ale napříště si dá i pozor.

Abych jenom nerýpal…

Je ovšem nutno přiznat i značné klady této novely zákona. Jen za období prvních dvou měsíců její působnosti zemřelo na našich silnicích o 76 lidí méně oproti průměru minulých let. Zdá se sice, že toto číslo se neudrží dlouhodobě, ale za tyto "zachráněné duše" to v každém případě stálo. Mohl to totiž klidně být i kdokoliv z nás.

Ubylo i opilých řidičů, nejnebezpečnějších porušitelů bezpečnosti na veřejných komunikacích.

Co bude dál?

Dá se s notnou dávkou tolerance říci, že systém předpisů o silničním provozu je u nás na dobré cestě. Je však potřeba odstranit vše, co činí víc škody než užitku. Nový ministr dopravy Aleš Řebíček se již novou novelou zabývá. Tak se nechme překvapit.

•Thomm
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Pokoj silnicím Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>