I Brno umí být Inline

První dva zářijové víkendy v Brně se nesly ve znamení kolečkových bruslí. V sobotu 2.9. se zde konala akce "Brno Inline Grand Prix". Následující týden, v neděli 10.9., naše město hostilo jeden ze šňůry závodů Nestlé LifeInLine Tour. Tato dvě setkání milovníků sportu, který v poslední době zažívá v České republice rozmach, se velice vydařila.

První z akcí, Brno Inline Grand Prix, se konala na Výstavišti. Měla jsem na ni trochu jiný pohled než na tu druhou, protože jsem při ní pomáhala v zákulisí. Nestlé LifeInLine Tour je řetězem závodů po České a Slovenské republice. Probíhá o víkendech už od začátku května a hostí ji větší města, jako jsou Praha, Bratislava či Hradec Králové. Brno bylo předposlední zastávkou tohoto seriálu a závod se jel na Lesné na třídě Generála Píky.

Obě akce měly spoustu společného. Účastníci byli rozděleni do zhruba stejných kategorií, zvlášť byly vyhlášeny dva závody pro děti na pár kilometrů, pro dospělé na 10 km a půlmaratón (cca.22km). Toho posledního závodu se účastnili většinou profesionální jezdci a rychlobruslaři od Martiny Sáblíkové po reprezentanty z Polska a Rakouska, jejichž vybavení bylo uzpůsobeno k dosažení co největší rychlosti a nedalo se srovnávat s vybavením "obyčejných" bruslařů. V kategorii na 10km však převládali lidé, kteří na bruslích jezdí jenom pro zábavu. To bylo krásnou ukázkou toho, že bruslení je sport opravdu pro kohokoli a už i u nás to lidé začínají chápat.

Další věcí, ve které se oba závody shodovaly, byla organizace. Na obou se v realizačním týmu objevil někdo z Jarošky. Akci na Výstavišti pořádali hlavně páni profesoři Blaha a Jadvidžák, na té Nestlácké se podílel profesor Kopecký. Díky nim se lidé na obou registracích či v šatnách setkávali se studenty našeho gymnázia. Pokaždé byl vytyčen dvoukilometrový okruh, který se jel jednou až několikrát, podle délky závodu. Měření probíhalo pomocí čipů, které si účastníci připevnili na nohu. To umožňovalo sledovat průběžné pořadí i rychle získat přesné konečné výsledky. Aby si lidé oba dny pořádně užili, měli organizátoři připravené super doprovodné akce. V sobotu mohli návštěvníci shlédnout vystoupení skvělé freestylové bruslařky Lenky Buchcárové, nechat si změřit tlak a tuk či se zúčastnit speed slalomu mezi kelímky. V neděli se konala exhibice na minirampě na skatu, bruslích a bmx, taneční číslo na bruslích skupiny Rollerdance či tombola o ceny. O komentování probíhajícího se starali objednaní moderátoři, na Výstavišti z rádia Krokodýl, na Lesné pod záštitou Evropy 2. Vždy byla také k dispozici půjčovna bruslí.

Kromě těchto společných rysů však měla každá z vyjížděk i něco svého. Přestože v areálu Výstaviště nebyla trať značena úplně perfektně, byla lepší, protože na ní nebyly žádné ostré zatáčky a jelo se pořád po úplné rovině. Na Lesné byla kvůli závodu uzavřena čtyřproudová silnice podél tras tramvají číslo 9 a 11. Většina okruhu byla rovně, což by bylo skvělé, kdyby se člověk pokaždé v půlce nemusel otáčet v prudké zatáčce a bát se, že se s někým srazí. Terén byl navíc s lehkým převýšením, takže nešlo nasadit jednotné tempo. V některých místech člověk prostě musel makat víc a jinde mu to zase jelo rychleji. To je dost únavné a horší na rozložení sil.

Na Nestlé akci byly pozitivní dvě věci. Měla nižší startovné a v závodu na 10km bylo několik omezení, která měla zajistit, aby v tomto závodě startovali jenom netrénovaní hobby bruslaři. To se ale ne tak úplně povedlo, protože pravidla byla příliš mírná. Obrovským plusem inline dne na BVV zase bylo, že v jeho rámci probíhal i závod pro handicapované na takzvaných handbikes, kdy jezdci skoro leželi na speciálních kolech a řídili rukama. Tím se krásně smísili úplně zdraví lidé s těmi, kteří měli nějaké omezení, a přesto žili aktivním životem. Navíc mi Grand Prix přišla štědřejší, rozdávalo se více druhů nápojů i reklamních předmětů. Na Lesné byli pouze ti nejlepší zahrnuti cenami a balíčky, níže umístění měli smůlu. Také tam byly nějaké nejasnosti v měření, moje jméno se jim například vymazalo z databáze a museli ho proto doplňovat dodatečně podle cílové kamery.

Ačkoliv se obě akce skvěle vyvedly, celkově se mi o něco víc líbilo na Výstavišti. Myslím, že to bylo tím, že soutěž nebyla součástí žádného řetězu, a proto jí organizátoři mohli věnovat více času a pozornosti. Na oba dva dny však budu ještě dlouho vzpomínat jako na skvělé zážitky, kdy jsem se setkala, seznámila a změřila své síly s dalšími nadšenci pro inline skating a euforie z pohybu mi zmírnila šok z přechodu z prázdnin do maturitního ročníku. Také mi tyto vyjížďky daly naději, že tento sport má v Česku budoucnost. I když současné podmínky pro kolečkové brusle jsou u nás dost špatné a dobré cyklostezky by se daly spočítat na prstech, věřím, že trend rozvoje neutichne a časem se vyrovnáme západním zemím, kde člověk může na bruslích jezdit jak v centru měst, tak údolími hor. Každému čtenáři mohu doporučit, že pokud má jenom trochu chuť se hýbat, ať neváhá a s kolečky to zkusí. Je to opravdu sport pro každého. Příští rok doufám na některé z inlinových akcí nashledanou!


•Gábi
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku I Brno umí být inline Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>