Berlin wall

Apologetika čísel

Hodně lidí z "bohatého severu" trpí představou, že většina světa je "civilizovaná", tj. srovnaná do řady průměrně spokojené existence v rámci západního vzoru. Že je někde chudoba a špatné životní podmínky, je malý detail, který by se s trochou peněz dal snadno vyřešit. Přitom si málokdo opravdu dnes a denně uvědomuje, že pokud je šťastný a žije v blahobytu, je na světě výjimkou.

Svět řídí čísla. Nebo spíš svět je řízen pomocí čísel. Všichni jsme vedeni vnímat svět přepočítaný na dolary a přírodu vykalkulovanou na fyzikální zákony. Jsou ale mezi námi lidé, kterým tenhle náhled nevyhovuje. Třeba konkrétně já. Hnusí se mi čísla, děsí mě peníze, dostávám kopřivku z představy, že si budu muset spravovat daně, pojištění, spoření… mám z toho hrůzu a vím, že bez správné manipulace s penězi tady na Západě neobstojím. Nezařadím se do společnosti, nebudu mít dům nebo byt, televizi, manžela krkajícího u piva a dva spratky, které bych zapřáhla do domácích prací. Jenže chci to vůbec? No jistěže ne!

Daleko na Sibiři žijí, nebo spíš vymírají Něnci. Malý ugrofinský národ, kterému peníze nic neříkají. Když se vrátíme do minulosti, do doby před těžkým stalinismem, kdy byli Něnci násilně rusifikováni, uvidíme tyto kočovníky jako svobodné lidi, neuvěřitelně volné, kteří mají právo a možnost kdykoliv přehodnotit svůj život a bez narušení jakýchkoliv kořenů zkoušet štěstí jinak a jinde. Nebýt expanze Rusů, kteří v územích, kde Něnci obvykle dočasně sídlili, viděli zdroj ropy, byli by si Něnci svůj způsob života udrželi v mnohem větším rozsahu než dnes. Mnozí se po dlouhé době přizpůsobování ruské společnosti navrací ke svému původnímu stylu života. Cokoliv takového můžeme udělat i my. Vždy je k čemu se vracet, vždy je něco nového, co můžeme vytvořit. Není třeba jednat podle čísel a modelu života, který nám vnutili rodiče.

Přesto ale nebýt čísel, náš svět by se zhroutil. Neumíme už žít čistě přírodně. V moderním světě bohatého severu je třeba čísel (čísly teď myslím ekonomiku a všechno kolem) a lidí, kteří ji umí ovládat, jakýchsi mágů, kteří dokáží zařídit prostor pro ty, kteří chtějí žít jinak. Vytvoří rámec, ve kterém můžeme existovat a počítat s jejich pomocnou rukou. Když se někomu pokazí život a skončí na ulici, bez peněz, nemocný, jediné, v co může doufat, je, že se objeví mág, který vyčaruje peníze. Bez peněz nemůže fungovat žádná sociální síť a peníze jsou čísla, která mág ovládá.

Vím, že můj život nebude mít s čísly nikdy nic společného, ale děkuji těm, kteří si jimi špiní ruce a dávají mi příležitost žít podle mého.

•Marionette
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Berlin wall Reagovat...
•Buy_diazepam (2008-01-01 14:32:56) Top is my <a href="http://allaboutallforyou1.info/492.html ">fish with narcolepsy</a> <a href="http://allaboutallforyou1.info/233.......
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>