Kde muže za pultem nepotkáte?


Fortuna, Tipsport, Chance, Maxi Tip. Jedná se o výčet nejrozšířenějších sázkových kanceláří v České republice. Sázky všeho druhu patří mezi nejnapínavější zábavy člověka, a právě proto jsou také mnohdy zhoubné. Můžeme tipovat výsledek zápasu, vítěze duelu, padnuvší číslo, anebo jsme si jednoduše něčím natolik jisti, že se o to vsadíme. Než abychom spořivěji dbali na své peníze, raději je svěříme do vratkých rukou náhody, odměna za úsměv štěstěny je totiž příliš lákavá. I já se řadím do neustále se rozrůstajících zástupů sázkařů a rád navštěvuji sázkové kanceláře. Zatím vždy mě ale při podávání sázky obsluhovala dívka, ačkoli sport, jeho znalost a především pak sázení na sportovní události jsou standardní devizou mužů. Dříve než si troufnu rozluštit tuto hádanku, pokusím se zjistit, kdo je jedničkou mezi českými sázkovými společnostmi.

Stát se nejvýznamnější sázkovou kanceláří na trhu a mít tak tržby závratnější než obří průmyslové podniky. O takové prestižní postavení se v současnosti vede nemilosrdný "tržní" boj mezi Fortunou a Tipsportem. Rozhodnout, kdo má k pohádkové vizi blíž, není snadné. Oba sázkoví giganti, a zároveň rivalové, se dají konfrontovat z mnoha hledisek.

Fortuna sázková kancelář a.s., jak zní její celé jméno, se stala vůbec první společností svého druhu u nás. Historie jejího založení patří mezi legendární podnikatelské příběhy. Na počátku byly čtyři osoby v čele s textařem Michalem Horáčkem. Tito pánové nelenili a krátce po pádu komunismu a přijetí zákona upravujícího provozování sázkových her založili jednu z prvních akciových společností složených výhradně ze soukromých osob. První pobočka byla slavnostně otevřena v roce 1990 a Fortuna se setkala s nesmírným zájmem lidí o své služby, přinášela totiž pro širokou veřejnost něco úplně nového. Brzy vybudovala rozsáhlou síť poboček a svojí činností přesáhla hranice ČR. Fortuna založila sesterskou společnost na Slovensku s názvem Terno, jež kopíruje se stejným úspěchem její strategii a přejímá od ní rovněž sázkové nabídky. S vidinou vstupu do EU zřídila Fortuna podobným způsobem partnerskou síť poboček v Polsku, sázková kancelář Profesjonal byla vůbec první u našich severních sousedů.

Na internetových stránkách Fortuny se lehce přesvědčíte o tom, jak nenápadná může být samochvála. Skutečnost, že především staví na solidním přístupu k zákazníkům a příjemném prostředí poboček, lze ověřit vlastní zkušeností (a já osobně s tím souhlasím), dále ale nepodloženě tvrdí, že jsou součástí největšího středoevropského sázkového impéria a jejich chloubou je především tým osvědčených bookmakerů, jejichž autorské kurzy bývají často přejímány konkurencí. Proč tomu nevěřit? Bylo by to možné, kdyby jak přes kopírák o své společnosti nemluvili i zástupci Tipsportu. Sebejisté tvrzení, že jsou v současnosti největší sázkovou kanceláří ve střední a východní Evropě a že sázení u Tipsportu je nejbezpečnější díky silnému finančnímu zázemí, ale mají dokázané grafy a stoupajícími křivkami zaměstnanců či podaných sázek. Navíc svoji nekorunovanou dominanci dokládají i počtem poboček, v celé ČR vytvořili síť o 1040 jednotlivých kancelářích. Srovnání s Fortunou se nejlépe nabízí na samotném Brnu. V našem městě naleznete 20 "fortunovských" a 38 "tipsporťáckých" poboček.

Společnost Tipsport zažila podobnou cestu od píky jako Fortuna. Založena byla roku 1991 a od počátku byla provozována jako ryze česká soukromá firma bez jakékoli účasti státu nebo zahraničního kapitálu. Ani ona se ovšem nebránila rozšířit svoje zájmy, know-how Tipsportu využívají kanceláře na Slovensku i v Chorvatsku. Pozitivní vliv na masivní růst obratu a zvyšování počtu poboček (1994) mělo navázání úzké a věrné spolupráce s deníkem Sport. Sázkařská rubrika s aktuální nabídkou je tradiční součástí novin právě od roku 1994.

Nyní se tedy může zdát, že má Tipsport před Fortunou navrch, zvláště když přihlédnu ke sponzorským aktivitám. Tipsport se stal hlavním sponzorem české hokejové extraligy již před několika lety, kdežto nejvýznamnější závazek Fortuny je pouze vůči klubu (AC Sparta Praha), a to teprve odnedávna. V případě, že porovnáme kvalitu jejich internetových stránek, opět je o krok vpředu Tipsport, jehož web mi přijde trochu přehlednější a jaksi profesionálnější. Obě sázkové kanceláře poskytují na své adrese aktuální nabídku, od nejčastěji tipovaných fotbalových a hokejových utkání přes tenis, volejbal, americký fotbal, lyžování, po kurzy na vypadnutí zpěváků z Česko hledá Superstar či na vítěze soutěže StarDance. Kromě sportovních sázek může zákazník zkusit štěstí i v sázkách losovaných, na bázi číselné hry "Lotto" (výhra se nedělí mezi výherce, je předem stanovený kurz). Tipsport i Fortuna umožňují vytvořit si sázkový tiket na internetu, který se uloží do databáze, pak už jen stačí zapsat si kód sázenky a vyzvednout si ji v pobočce po zaplacení vkladu. Na obou webových stránkách lze také detailně zjistit, co obnáší a přináší věrnostní programy. Tipsport navíc nabízí službu "sázení po telefonu", Fortuna na druhou stranu poskytuje elektronickou kontrolu tiketů a k dispozici dává podrobné statistiky a tabulky předních evropských soutěží. K tomu se u Fortuny vyplatí zabrousit do sekce "Almanach sázkaře", v níž nejistým tipérům radí sami bookmakeři. Součástí je rovněž velmi praktická část, která provádí světem sázek začínající náruživce.

Prvenství v tomto oboru zábavního průmyslu není možné jednoznačně přisoudit ani Tipsportu, ani Fortuně. Vyhrál ten, kdo vsadil nulu, tedy nerozhodně. A ještě se závěrem vrátím k úvodní hádance. Když se někdo zeptá, proč práci, při níž se do nekonečna vypisují stovky kurzů na nástěnné tabule a poté se ťukají jejich různé kombinace do počítače, dělá žena, neboli proč jistému druhu mužské komunity, na území pobočky sázkové kanceláře, vládne žena, odpovím mu prozaicky. Pracovní místo provozovatele pobočky je zákonitě určeno dívce právě proto, že většinou sází muži. Takto mají ještě o důvod víc, proč se vracet.

•Kvápa
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Kde muže za pultem nepotkáte? Reagovat...
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>