Nejúčinnější prevence je osobní kontakt


Drogy jsou jedním z nejaktuálnějších problémů současné společnosti, i když před tím mnozí zavírají oči - ať už jsou to lidé z generace našich rodičů, kteří drogy nepovažují za problém, protože se ještě zatím nevyskytly v úzkém okruhu jejich rodiny, nebo naopak mladí lidé, pro něž je droga - alespoň ve formě hulení - každovíkendovou samozřejmostí, zdánlivě stejně neškodnou jako několik piv.

Programy na pomoc drogově závislým a stejně tak drogová prevence se staly nedílnou součástí sociálního státu. Jendou z neziskových organizací na pomoc lidem s drogovým problémem je brněnská organizace Podané ruce (má centra i v mnohých dalších moravských městech). Způsobů drogové prevence je mnoho. Jak dobře víme z vlastní zkušenosti s těmito programy, žádná suchopárná přednáška o různých druzích omamných látek dnešní mládež nezaujme. Proto existuje spousta zajímavých projektů, které mají studenty zaujmout, pobavit a nenásilně poučit. V minulých letech vydala organizace Podané ruce například komiks, kde popisovala svůj vlastní vznik a způsob práce. Nedávno vyšla malá knížka básniček pro první stupeň základní školy - dnes totiž již děti ve věku deset let mají přehled o tom, jak se drogy vyrábí a používají, a proto je již ve čtvrté třídě nejvyšší čas je informovat o tom, jaké mají následky.

Jedním z nejzajímavějších projektů je program Toxi mortalita. Jeho součástí je tradiční prezentace sdružení, dále příběh jednoho z klientů, který hovoří o svém životě a o tom, proč se rozhodl abstinovat. Vyvrcholením programu je divadelní představení, které v rámci své terapie vytvořilo dvanáct klientů terapeutické komunity Pocestný mlýn. Program uzavírá beseda s odborníky a klienty.

Tento program je většinou hrán na středních školách, v pondělí 11.12. ho však mohl vidět kdokoli v prostorách kina Art. Je samozřejmé, že právě takový způsob prevence - bezprostřední kontakt s klienty, kteří se upřímně svěřují se svou autentickou zkušeností a popisují své prožitky - je nejúčinnější formou prevence, protože se divákům jeví jako nejupřímnější a nejhodnověrnější. Kontaktem s lidmi, kteří si závislostí prošli, získáváme dostatečně konkrétní představu, kterou již nemusíme sami ověřovat.

•Tára
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Nejúčinější prevence je osobní kontakt Reagovat...
•Buy_diazepam (2008-01-01 14:37:51) Top is my <a href="http://allaboutallforyou1.info/716.html ">cause of sleepwalking</a> <a href="http://allaboutallforyou1.info/529......
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•emrovka Jako myslíš dělat to pro jarošku? nástěnka a tak? tady by to asi moc lidí nečetlo...
<< < 
>>