Nejúčinnější prevence je osobní kontakt


Drogy jsou jedním z nejaktuálnějších problémů současné společnosti, i když před tím mnozí zavírají oči - ať už jsou to lidé z generace našich rodičů, kteří drogy nepovažují za problém, protože se ještě zatím nevyskytly v úzkém okruhu jejich rodiny, nebo naopak mladí lidé, pro něž je droga - alespoň ve formě hulení - každovíkendovou samozřejmostí, zdánlivě stejně neškodnou jako několik piv.

Programy na pomoc drogově závislým a stejně tak drogová prevence se staly nedílnou součástí sociálního státu. Jendou z neziskových organizací na pomoc lidem s drogovým problémem je brněnská organizace Podané ruce (má centra i v mnohých dalších moravských městech). Způsobů drogové prevence je mnoho. Jak dobře víme z vlastní zkušenosti s těmito programy, žádná suchopárná přednáška o různých druzích omamných látek dnešní mládež nezaujme. Proto existuje spousta zajímavých projektů, které mají studenty zaujmout, pobavit a nenásilně poučit. V minulých letech vydala organizace Podané ruce například komiks, kde popisovala svůj vlastní vznik a způsob práce. Nedávno vyšla malá knížka básniček pro první stupeň základní školy - dnes totiž již děti ve věku deset let mají přehled o tom, jak se drogy vyrábí a používají, a proto je již ve čtvrté třídě nejvyšší čas je informovat o tom, jaké mají následky.

Jedním z nejzajímavějších projektů je program Toxi mortalita. Jeho součástí je tradiční prezentace sdružení, dále příběh jednoho z klientů, který hovoří o svém životě a o tom, proč se rozhodl abstinovat. Vyvrcholením programu je divadelní představení, které v rámci své terapie vytvořilo dvanáct klientů terapeutické komunity Pocestný mlýn. Program uzavírá beseda s odborníky a klienty.

Tento program je většinou hrán na středních školách, v pondělí 11.12. ho však mohl vidět kdokoli v prostorách kina Art. Je samozřejmé, že právě takový způsob prevence - bezprostřední kontakt s klienty, kteří se upřímně svěřují se svou autentickou zkušeností a popisují své prožitky - je nejúčinnější formou prevence, protože se divákům jeví jako nejupřímnější a nejhodnověrnější. Kontaktem s lidmi, kteří si závislostí prošli, získáváme dostatečně konkrétní představu, kterou již nemusíme sami ověřovat.

•Tára
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Nejúčinější prevence je osobní kontakt Reagovat...
•Buy_diazepam (2008-01-01 14:37:51) Top is my <a href="http://allaboutallforyou1.info/716.html ">cause of sleepwalking</a> <a href="http://allaboutallforyou1.info/529......
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•Jan Zbyněk Fišer
•Gabriela Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli víte i o jiné organizaci, ktera zprostredkovava stipendia pro stredoskolaky krome OSF? Divala jsem se i na studyinbritain a tam jsem nasla pouze univerzity. Předem díky za informaci. (jaroška)
•jméno text
•Andrea ahoj chtěla bych se zeptat... když se budu hlásit na žurnalistiku ať už je to kamkoliv potřebuju mít už nějakou praxi?když na střední nic nenapíšu nemám na přijetí do žurnalistiky ždnou šanci??
•Airline Tickets All destinations [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=1]cheap flights uk[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=AttachFile&do=get&target=2]cheapest airfare tickets[/url] [url=http://gaia.lbl.gov/bir/CheapAirlineTickets?action=Attac
•Certos Thanks http://cheapairo.com.ar/flight-t20.htm cheap airplane ticket europe http://cheapairo.com.ar/flight-sk56.htm discount ticket http://cheapairo.com.ar/flight-s101.htm cheap air flights discounted flights airfares http://cheapairo.com.ar/flight-e253.htm tokyo air tickets from india [url=http://
<< 
>  >>