Český slam již existuje, ale je uřvaný a plytký


Slam poetry - soutěž v expresivním přednesu vlastní poezie - je fenomén, který se do Česka dostal před čtyřmi lety. Za tu dobu prošel dynamickým vývojem, jelikož každý ročník přináší další nový pohled na to, co by vlastně ten slam měl být, jak může nebo nemůže vypadat v českém prostředí a zda existují, nebo neexistují čeští slammeři.

Letošní ročník dokázal, že se slam poetry stalo stabilní součástí české kultury. Po zániku nakladatelství Petrov, pod jehož křídly se české slam poetry zrodilo a přežívalo, se organizace ujalo Občanské sdružení Fléda. Populární hudební klub se 11.11.2006 při celorepublikovém finále naplnil k prasknutí a rozhodně se neuskutečnila předpověď jedné z barmanek, která očekávala "parádní nudu". Slamu znalé publikum se dobře bavilo. Kromě deseti soutěžících vystoupila extravagantní táborská dívčí skupina Kačkala, která kompenzovala absenci ženských soutěžících. After party odehrál DJ Opia, který českou slam poetry provází již od jejího zrození. Moderátorem letos poprvé nebyl petrovský nakladatel Martin Pluháček, ale Jakub Žáček - herec z HaDivadla. Ačkoli byl vtipný a publikum se bavilo, nebyl ani na chvíli skutečným moderátorem, zůstal v roli moderátora.

Deset vítězů regionálních kol se utkalo ve dvou kolech v disciplíně zvané tříminutový přednes vlastního textu. Kdo se zúčastnil letošní soutěže? Byli to tradiční básníci a hiphopeři jako v začátcích? Nebo přišli i podivíni a mladé maminky jako ve druhém ročníku? Nebo zůstali rappeři i maminky doma a přidala se hrstka rádoby slammerů jako loni? Nebo snad dokonce někdo předvedl skutečný slam, tak jak nám ho ukázal před dvěma lety v Olomouci Marc Smith, zakladatel slamu z Chicaga? Dá se říct, že letos se do stylu všichni trefili - nebo se naopak všichni minuli? Soutěžící byli z řad podivínů a českých slammerů - avšak jak vypadá český slam? Čím se vyznačuje a čím se liší od toho amerického nebo německého? Co českým performerům - básníkům chybí?

Češi na sebe každopádně dokážou upoutat pozornost. Křičí a halekají, svíjejí se na pódiu, ničí mikrofony a divoce mávají rukama. To může být zajímavé, ale nestačí to. Co se týče témat, čeští básníci dokáží mluvit o obecně známých "problémech", respektive obecně kritizovaných fenoménech, jako jsou reality show. Některé pseudointelektuální kulturní puristy to může potěšit, ale opakovat klišé nestačí. Vítěz by měl být skutečně zajímavou osobností s jasným, kritickým a podrobným vnímáním skutečnosti a neměl by se bát to vše vyjádřit básní. Tradičně nejhodnotnější a nejzajímavější bývají osobní básně, kdy se básníci dívají sami do sebe, reflektují své vlastní prožívání. K tomu však letos žádný ze soutěžících nenašel odvahu.

Nejhorší nedostatky však soutěžící mají v jazyku. Zahraniční slammeři věnují jazyku obrovskou pozornost, hrají si s melodií, zvuky a souzvuky. Tomu odpovídající přednes pak tvoří více jak třetinu konečného efektu. Naproti tomu čeští soutěžící se nad zněním češtiny a jejími možnostmi nezamýšlejí vůbec. Následkem toho je většina jejich vystoupení až příliš uřvaná a vyječená, protože si neuvědomují, že možnosti a efekty přednesu lze využít i mnohem subtilnějším způsobem. To by ale museli začít jemněji a přesněji rozlišovat. Takový přístup jsme mohli vidět například u Base Böttchera, který vystoupil na Skleněné louce v září. Berlínský básník přenášel o svých osobních pocitech naprosto klidným stylem, otevřel neuvěřitelné možnosti němčiny a sklidil obrovský úspěch. Čeští básníci zatím pouze vyřvávají obecně známá hesla a bijí se do prsou, aby zaujali publikum. Koneckonců, český slam je zatím v plenkách.

Vítězem se letos stal brněnský student Vladimír Vacátko, který však charismatem ani básnickým talentem zdaleka nepřesáhl Tomáše Vtípila z roku 2004, ani loňského Bohdana Bláhovce. Bláhovec si při předávání ceny neodpustil krátkou báseň hodnotící letošní soutěž - a musím souhlasit s doporučenou tendencí. Pražský soutěžící René Jahoda ve svém vystoupení skákal a křičel: "Jsem René Jahoda a není to náhoda!" Bohdan stydlivě, ale působivě zašeptal do mikrofonu: "Jmenuji se Bohdan Bláhovec a je to náhoda." Doufejme, že si z toho básníci pro příští rok vezmou ponaučení.


•Tára
Reakce ke článkům byly zrušeny.
Reakce ke článku Český slam již existuje, ale j... Reagovat...
•Information phe (2008-01-01 14:43:52) <a href="http://clonidine-tramadol.multimegaclub.info/lowest-price-tramadol.html">lowest price tramadol</a> [url=http://clonidine-tramadol......
Redakce časopisu Ježíšek není: jezisekneni@quick.cz Grafické zpracování: Tomáš Popelínský ©2005
Články ani jejich části nesmí být bez vědomí autorů šířeny. Webmaster: Tomáš Popelka (thomm (at) atlas (dot) cz) © 2005-2006
SHOUTBOARD...
Jméno: Text:
:D
:P
B)
;)
:)
:S
:I
Bo
3(
:o
8E
8o
;S
:x
3)
MM
:(
HD
:C
:?
:!
Opište kód
•emrovka Jako myslíš dělat to pro jarošku? nástěnka a tak? tady by to asi moc lidí nečetlo...
<< < 
>>